Helsefagarbeideren 3 - 2022

Region Nord: Helene Berg Johansen helene@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 41 21 98 31 Region Midt: Annette Drage annette@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 90 81 11 34 Region Vest: Helene Steine helene.steine@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 47 63 68 03 Region Sør Vest: Caroline Obrestad caroline@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 41 52 80 35 Region Sør Øst: Bente Svenum bente@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 94 87 53 48 Region Sør Øst: Svein Olav Tøndel seven@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 45 24 52 45 Region Innlandet: Tine Solberg tine@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 46 67 71 94 Ungrepresentant: Michaella Veerasamy michaella@helsefagarbeiderforbundet.org Telefon 90 17 13 65 KONTAKTINFO STYRET 2021-2025 Forbundsleder: Jette Dyrnes jette.dyrnes@delta.no Telefon 90 89 31 66 Helsefagarbeideren 3-2022 43 Arendalsuka: Grillpølse fremfor salat - hvem tar valget? Helsefagarbeiderforbundet og Vernepleierforbundet, i samarbeid med Pårørendealliansen, har arrangert møte om tvang og makt. Mat er noe av det viktigste i livet. Hvem skal bestemme hva personer med utviklingshemming spiser? Tjenestemottaker selv, de ansatte eller pårørende? Dette ble diskutert under årets Arendalsuka i august. En vanlig erfaring for foreldre, er at kostholdet forandres når barn flytter hjemmefra. Det kan være vanskelig for pårørende å levere over omsorgen til et profesjonsmiljø, sa Anne-Grethe Terjesen i Pårørendealliansen. Håvard Ravn Ottesen fra NFU uttrykte en vanlig frustrasjon, for hva er egentlig riktig å gjøre når en tjenestemottaker legger på seg altfor mye? Vernepleier Cato Brunvand Ellingsen påpekte at valg ikke bare skal tas som følge av hva man har mest lyst på, men på bakgrunn av verdier, for eksempel et ønske om å leve et aktivt liv. En tjenesteyter må kjenne personens verdier for å kunne støtte vedkommende i å ta gode valg. Da må tjenestene må bli bedre på beslutningsstøtte. Det var en av konklusjonene, løftet fram av Bjørn Harald Iversen i Vernepleierforbundet. Bor du i nærheten av Kristiansand? 27.-29. september har du mulighet til å se helsefagarbeidere konkurrere i Sørlandshallen, under yrkes-NM. Helsefagarbeiderforbundet bistår under arrangeringen. Se etter vår logo, og snakk gjerne med oss. Vi synes alltid det er fint å ta en prat med medlemmer. Program finnes på www.worldskills.no Lengst til venstre, Karl Haakon Sævold i Delta, som ledet samtalen. Videre Cato Brunvand Ellingsen, Anne-Grethe Terjesen, Håvard Ravn Ottesen og Bjørn Harald Iversen. Her demonstrerer en utøver ferdigheter i førstehjelp under yrkes-NM i Oslo i 2018.

RkJQdWJsaXNoZXIy MTQ3Mzgy